CY8CLED02-24LFXI
- Manufacturer Part Number:
- CY8CLED02-24LFXI
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IC MCU 8BIT 4KB FLASH 24QFN
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Application Specific Microcontrollers
- Applications :
- HB LED Controller
- Controller Series :
- CY8CLED
- Core Processor :
- M8C
- Interface :
- I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 16
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 24-VFQFN Exposed Pad
- Product Status :
- Obsolete
- Program Memory Type :
- FLASH (4KB)
- RAM Size :
- 256 x 8
- Supplier Device Package :
- 24-QFN (4x4)
- Voltage - Supply :
- 2.4V ~ 5.25V