MCC95-12IO1B
- Manufacturer Part Number:
- MCC95-12IO1B
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- THYRISTOR MODULE 1200V 2X116A
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- SCRs - Modules
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 150 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 200 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 2250A, 2400A
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 116 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 180 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of SCRs, Diodes :
- 2 SCRs
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-240AA
- Product Status :
- Active
- Structure :
- Series Connection - All SCRs
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 2.5 V
- Voltage - Off State :
- 1.2 kV