CLA16E800PN
- Manufacturer Part Number:
- CLA16E800PN
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 800V 16A TO220ABFP
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 30 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 60 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 180A, 195A
- Current - Off State (Max) :
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 10 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 16 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- TO-220ABFP
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 800 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.14 V