AD5300BRMZ-REEL7
- Manufacturer Part Number:
- AD5300BRMZ-REEL7
- Manufacturer/Brand:
- Analog Devices, Inc.
- Part of Description:
- IC DAC 8BIT V-OUT 8MSOP
- Stock Condition:
- 687
- Manufacturer :
- Analog Devices, Inc.
- Product Category :
- Digital to Analog Converters (DAC)
- Architecture :
- String DAC
- Data Interface :
- SPI, DSP
- Differential Output :
- No
- Digi-Key Programmable :
- Not Verified
- INL/DNL (LSB) :
- ±1 (Max), ±0.25 (Max)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits :
- 8
- Number of D/A Converters :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Output Type :
- Voltage - Buffered
- Package / Case :
- 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
- Product Status :
- Active
- Reference Type :
- Supply
- Settling Time :
- 6µs
- Supplier Device Package :
- 8-MSOP
- Voltage - Supply, Analog :
- 2.7V ~ 5.5V
- Voltage - Supply, Digital :
- 2.7V ~ 5.5V