AS1525-BTDT
- Manufacturer Part Number:
- AS1525-BTDT
- Manufacturer/Brand:
- ams OSRAM
- Part of Description:
- IC ADC 12BIT SAR 8TDFN
- Manufacturer :
- ams OSRAM
- Product Category :
- Analog to Digital Converters (ADC)
- Architecture :
- SAR
- Configuration :
- S/H-ADC
- Data Interface :
- SPI
- Features :
- Input Type :
- Single Ended
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of A/D Converters :
- 1
- Number of Bits :
- 12
- Number of Inputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 8-WDFN Exposed Pad
- Product Status :
- Obsolete
- Ratio - S/H:ADC :
- 1:1
- Reference Type :
- External
- Sampling Rate (Per Second) :
- 150k
- Supplier Device Package :
- 8-TDFN (3x3)
- Voltage - Supply, Analog :
- 2.7V ~ 5.25V
- Voltage - Supply, Digital :
- 2.7V ~ 5.25V