TEA1506AT/N1,118
- Manufacturer Part Number:
- TEA1506AT/N1,118
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 14SO
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- AC DC Converters, Offline Switches
- Control Features :
- Duty Cycle :
- Fault Protection :
- Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
- Frequency - Switching :
- 25kHz ~ 175kHz
- Internal Switch(s) :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 145°C (TJ)
- Output Isolation :
- Isolated
- Package / Case :
- 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Power (Watts) :
- 150 W
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 14-SO
- Topology :
- Flyback
- Voltage - Breakdown :
- 650V
- Voltage - Start Up :
- 11 V
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 8.7V ~ 20V