M48T35AV-10MH6F
Manufacturer Part Number:
M48T35AV-10MH6F
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Real Time Clocks
Current - Timekeeping (Max) :
2mA @ 3V ~ 3.6V
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Digi-Key Programmable :
Not Verified
Features :
Leap Year
Interface :
Parallel
Memory Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
28-SOH
Time Format :
HH:MM:SS (24 hr)
Type :
Clock/Calendar
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V