E5CB-R1P AC100-240
Manufacturer Part Number:
E5CB-R1P AC100-240
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Stock Condition:
3
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
0.638" (16.20mm)
Display Type :
LED - Dual Color Characters
Features :
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range :
-200°C ~ 850°C
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
4, 4
Output Type :
Relay (2)
Panel Cutout Dimensions :
Square - 45.00mm x 45.00mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Temperature Controller (RTD)
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC