SBL40D1-04
- Manufacturer Part Number:
- SBL40D1-04
- Manufacturer/Brand:
- Lin Engineering
- Part of Description:
- 60 WATT BLDC SERVO MOTOR - 40 MM
- Stock Condition:
- 5
- Manufacturer :
- Lin Engineering
- Product Category :
- Motors - AC, DC
- Diameter - Shaft :
- 0.318" (8.08mm)
- Encoder Type :
- Incremental
- Features :
- Function :
- Standard
- Gear Reduction Ratio :
- Length - Shaft and Bearing :
- 1.000" (25.40mm)
- Motor Type :
- Brushless (BLDC)
- Mounting Hole Spacing :
- 1.810" (45.97mm)
- Operating Temperature :
- Power - Rated :
- 60W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 3000 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 1.570" x 1.570" (39.88mm x 39.88mm)
- Termination Style :
- Wire Leads with Connector
- Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) :
- 67.9 / 480
- Torque - Rated (oz-in / mNm) :
- 26.9 / 190
- Type :
- DC Motor
- Voltage - Rated :
- 36VDC