GLX1R010
Manufacturer Part Number:
GLX1R010
Manufacturer/Brand:
Sprague Goodman
Part of Description:
FIXED IND 1UH 120MA 3.87 OHM SMD
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
120 mA
DC Resistance (DCR) :
3.87Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Height - Seated (Max) :
0.057" (1.45mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
8 @ 7.96MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Type :
Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 1.2-10PF 500V TH
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH