GLU1R210
Manufacturer Part Number:
GLU1R210
Manufacturer/Brand:
Sprague Goodman
Part of Description:
FIXED IND 1.2UH 180MA 750MOHM SM
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
180 mA
DC Resistance (DCR) :
750mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
25 @ 7.96MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 1.2-10PF 500V TH
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH