TSL1112RA-101K1R4-PF
- Manufacturer Part Number:
- TSL1112RA-101K1R4-PF
- Manufacturer/Brand:
- TDK Corporation
- Part of Description:
- FIXED IND 100UH 1.4A 160 MOHM TH
- Manufacturer :
- TDK Corporation
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.6A
- Current Rating (Amps) :
- 1.4 A
- DC Resistance (DCR) :
- 160mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 3.8MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.492" (12.50mm)
- Inductance :
- 100 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Vertical Cylinder
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- 20 @ 796kHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.441" Dia (11.20mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%