NXPLQSC106506Q
- Manufacturer Part Number:
- NXPLQSC106506Q
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AC
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- 250pF @ 1V, 1MHz
- Current - Average Rectified (Io) :
- 10A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 230 µA @ 650 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- 175°C (Max)
- Package / Case :
- TO-220-2
- Product Status :
- Last Time Buy
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 0 ns
- Speed :
- No Recovery Time > 500mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220AC
- Technology :
- SiC (Silicon Carbide) Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 650 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.85 V @ 10 A