SF3005PT
- Manufacturer Part Number:
- SF3005PT
- Manufacturer/Brand:
- Taiwan Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AD
- Manufacturer :
- Taiwan Semiconductor
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- 175pF @ 4V, 1MHz
- Current - Average Rectified (Io) :
- 30A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10 µA @ 300 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 35 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247AD (TO-3P)
- Technology :
- Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 300 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.3 V @ 15 A