C0805C102M4RAC7800
Manufacturer Part Number:
C0805C102M4RAC7800
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V