B3100CE-13
Manufacturer Part Number:
B3100CE-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
105pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMC
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790 mV @ 3 A