SN74ALVCH16525DGGR
- Manufacturer Part Number:
- SN74ALVCH16525DGGR
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Universal Bus Functions
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Logic Type :
- Universal Bus Transceiver
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 18-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 56-TSSOP
- Voltage - Supply :
- 1.65V ~ 3.6V