PM40-220K
Manufacturer Part Number:
PM40-220K
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
180 mA
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Height - Seated (Max) :
0.126" (3.20mm)
Inductance :
22 µH
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
1812
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD