DGS15-018CS
- Manufacturer Part Number:
- DGS15-018CS
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 180V 24A TO252AA
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 24A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 250 µA @ 180 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 23 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-252AA
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 180 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.5 V @ 7.5 A