C7602A.21.16
Manufacturer Part Number:
C7602A.21.16
Manufacturer/Brand:
Prysmian Group
Part of Description:
HOOK-UP STRND 22AWG BLU 1000'
Manufacturer :
Prysmian Group
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Annealed Tinned
Conductor Strand :
7/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-12°C ~ 90°C
Product Status :
Active
Ratings :
ASTM B-33
Voltage :
1000V
Wire Gauge :
22 AWG