CS241020
- Manufacturer Part Number:
- CS241020
- Manufacturer/Brand:
- Powerex, Inc.
- Part of Description:
- DIODE GP 1KV 200A POW-R-BLOK
- Manufacturer :
- Powerex, Inc.
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 200A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 40 mA @ 1000 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- POW-R-BLOK™ Module
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 800 ns
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- POW-R-BLOK™ Module
- Technology :
- Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1000 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.5 V @ 200 A