CTP1330F-122K
- Manufacturer Part Number:
- CTP1330F-122K
- Manufacturer/Brand:
- Central Technologies
- Part of Description:
- 1.2UH SMD MOLDED INDUCTOR
- Manufacturer :
- Central Technologies
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.4A
- Current Rating (Amps) :
- 2.69 A
- DC Resistance (DCR) :
- 41mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.142" (3.60mm)
- Inductance :
- 1.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.311" L x 0.128" W (7.90mm x 3.25mm)
- Supplier Device Package :
- SMD
- Tolerance :
- ±10%