PCI60-220M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCI60-220M-RC
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 22uH +/-20% Power Chip Inductor
- Stock Condition:
- 11
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 7A
- Current Rating (Amps) :
- 3.5 A
- DC Resistance (DCR) :
- 47mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 20MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.280" (7.11mm)
- Inductance :
- 22 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%