LRC20-1R0M-RC
Manufacturer Part Number:
LRC20-1R0M-RC
Manufacturer/Brand:
Allied Components International
Part of Description:
1.0uH +/-20% Low Resistance Chip
Stock Condition:
25
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
96MHz
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.21mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Supplier Device Package :
1210
Tolerance :
±20%
Type :
Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    RJ45 1-Port Vert Mnt No Magnetic
    RJ45, 1X1 PORT W/O MAGS, 15U" GP
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR NO MA
    RJ45 Conn. 1-Port w/o Mag. no LE
    100/1000 Gig Base-T 2x1 RJ45, NM
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD