PCS62MH-220M
- Manufacturer Part Number:
- PCS62MH-220M
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 22uH +/-20% Power Chip Shielded
- Stock Condition:
- 15
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.3A
- Current Rating (Amps) :
- 1.4 A
- DC Resistance (DCR) :
- 175.5mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.110" (2.80mm)
- Inductance :
- 22 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2424 (6060 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- Supplier Device Package :
- 2424
- Tolerance :
- ±20%