RM14/I-3C95-A630
- Manufacturer Part Number:
- RM14/I-3C95-A630
- Manufacturer/Brand:
- FERROXCUBE
- Part of Description:
- RM CORES 2PC SET
- Manufacturer :
- FERROXCUBE
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- Core Type :
- RM
- Diameter :
- Effective Area (Ae) mm² :
- 198
- Effective Length (le) mm :
- 70
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- Effective Permeability (µe) :
- 180
- Finish :
- Uncoated
- Gap :
- Gapped
- Height :
- 1.185" (30.10mm)
- Inductance Factor (Al) :
- 630 nH
- Initial Permeability (µi) :
- Length :
- 1.661" (42.20mm)
- Material :
- 3C95
- Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- RM 14
- Tolerance :
- ±3%
- Width :
- 0.748" (19.00mm)