AS20-1R0K-RC
- Manufacturer Part Number:
- AS20-1R0K-RC
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 1.0UHO 10% AXIAL SHIELDED IND.
- Stock Condition:
- 5
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.03A
- Current Rating (Amps) :
- DC Resistance (DCR) :
- 169mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 166MHz
- Height - Seated (Max) :
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 25 MHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 35 @ 25MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.100" Dia x 0.250" L (2.54mm x 6.35mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Tolerance :
- ±10%