AC30-4R7J-RC
- Manufacturer Part Number:
- AC30-4R7J-RC
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 4.7uH +/-5% Axial Coated Inducto
- Stock Condition:
- 10
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 620 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 400mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 80MHz
- Height - Seated (Max) :
- Inductance :
- 4.7 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 7.96 MHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 70 @ 7.96MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.157" Dia x 0.394" L (3.99mm x 10.01mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Tolerance :
- ±5%