PC95ELT13X4.4-Z
- Manufacturer Part Number:
- PC95ELT13X4.4-Z
- Manufacturer/Brand:
- TDK Corporation
- Part of Description:
- FERRITE CORE ELT 3.16UH 1SET
- Manufacturer :
- TDK Corporation
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- 0.67
- Core Type :
- ELH, PLT
- Diameter :
- Effective Area (Ae) mm² :
- 15.4
- Effective Length (le) mm :
- 23.1
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- 357
- Effective Permeability (µe) :
- Finish :
- Uncoated
- Gap :
- Ungapped
- Height :
- 0.125" (3.18mm)
- Inductance Factor (Al) :
- 3.16 µH
- Initial Permeability (µi) :
- Length :
- 0.512" (13.00mm)
- Material :
- PC95
- Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- ELT 13 x 4.4
- Tolerance :
- ±25%
- Width :
- 0.409" (10.40mm)