PC95ER18/5/12-Z
- Manufacturer Part Number:
- PC95ER18/5/12-Z
- Manufacturer/Brand:
- TDK Corporation
- Part of Description:
- FERRITE CORE ER 3.5UH 2PC SET
- Stock Condition:
- 1
- Manufacturer :
- TDK Corporation
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- 0.6
- Core Type :
- ER
- Diameter :
- Effective Area (Ae) mm² :
- 19.7
- Effective Length (le) mm :
- 32.8
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- 645
- Effective Permeability (µe) :
- Finish :
- Uncoated
- Gap :
- Ungapped
- Height :
- 0.098" (2.50mm)
- Inductance Factor (Al) :
- 3.5 µH
- Initial Permeability (µi) :
- Length :
- 0.715" (18.15mm)
- Material :
- PC95
- Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- ER 18 x 5 x 12
- Tolerance :
- ±25%
- Width :
- 0.472" (12.00mm)