APSH1KSPX2RREV120VAC
Manufacturer Part Number:
APSH1KSPX2RREV120VAC
Manufacturer/Brand:
Autec
Part of Description:
BATTERYPOWER SUPPLY, 1600W, 120
Manufacturer :
Autec
Product Category :
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
AC Outlets :
Applications :
Approval Agency :
CE, FCC
Backup Time - Max Load :
3 minutes
Cord Length :
Form :
Rackmount
Height :
3.319" (84.30mm)
Input Connector :
Media Lines Protected :
RS-232
Output Connector :
Power - Rated :
2kVA / 1.6kW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
17.299" L x 14.146" W (439.40mm x 359.30mm)
Type :
Online (Double Conversion)
Voltage - Input :
120V
Voltage - Output :
100V, 110V, 120V, 127V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Tripp Lite by Eaton
    600VA 360W LINE-INTERACTIVE UPS
  • Tripp Lite by Eaton
    450VA 360W LINE-INTERACTIVE UPS
    UPS DESKTOP BATTERY BACK UP
    900VA 480W LINE-INTERACTIVE UPS
    650VA 360W 230V LINE-INTERACTIVE