SWF 2012RIF-6R8M
- Manufacturer Part Number:
- SWF 2012RIF-6R8M
- Manufacturer/Brand:
- TAI-TECH
- Part of Description:
- 6.8 UH UNSHIELDED WIREWOUND INDU
- Manufacturer :
- TAI-TECH
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 420mA
- Current Rating (Amps) :
- 700 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 145mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 46MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.055" (1.40mm)
- Inductance :
- 6.8 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 7.9 MHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 14 @ 7.9MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Tolerance :
- ±20%