SS2100HE-TP
- Manufacturer Part Number:
- SS2100HE-TP
- Manufacturer/Brand:
- Micro Commercial Components (MCC)
- Part of Description:
- Interface
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 2A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10 µA @ 200 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- SOD-123H
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SOD-123HE
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 850 mV @ 2 A