PT300-1200HM
- Manufacturer Part Number:
- PT300-1200HM
- Manufacturer/Brand:
- API Delevan
- Part of Description:
- FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH
- Manufacturer :
- API Delevan
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 3.3 A
- DC Resistance (DCR) :
- 150mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.550" (13.97mm)
- Inductance :
- 300 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 kHz
- Material - Core :
- Iron Powder
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Radial, Horizontal (Open)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 1.200" Dia (30.48mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±15%