IDP20E65D2XKSA1
- Manufacturer Part Number:
- IDP20E65D2XKSA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- DIODE GP 650V 40A TO220-2-1
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 40A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 40 µA @ 650 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-220-2
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 32 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- PG-TO220-2-1
- Technology :
- Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 650 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.2 V @ 20 A