SD2114S040S8R0
- Manufacturer Part Number:
- SD2114S040S8R0
- Manufacturer/Brand:
- KYOCERA AVX
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 40V 8A 2114
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 8A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 500 µA @ 40 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-SMD, No Lead
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- 2114/DO-214AA
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 40 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 550 mV @ 8 A