F1780AA10
- Manufacturer Part Number:
- F1780AA10
- Manufacturer/Brand:
- Curtis Industries
- Part of Description:
- LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
- Manufacturer :
- Curtis Industries
- Product Category :
- Power Line Filter Modules
- Applications :
- General Purpose
- Approval Agency :
- CSA, TUV, UR
- Configuration :
- Single Stage
- Current :
- 10 A
- Filter Type :
- Single Phase
- Frequency - Operating :
- 50/60Hz
- Inductance :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Quick Connect
- Voltage - Rated AC :
- 250V