NC7SZ175P6X-F080
- Manufacturer Part Number:
- NC7SZ175P6X-F080
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild Semiconductor
- Part of Description:
- IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Flip Flops
- Clock Frequency :
- 175 MHz
- Current - Output High, Low :
- 32mA, 32mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 1 µA
- Function :
- Reset
- Input Capacitance :
- 3 pF
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 4ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits per Element :
- 1
- Number of Elements :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- Non-Inverted
- Package / Case :
- 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SC-88 (SC-70-6)
- Trigger Type :
- Positive Edge
- Type :
- D-Type
- Voltage - Supply :
- 1.65V ~ 5.5V