SS150TC60110
Manufacturer Part Number:
SS150TC60110
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V DE150
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 600 V
Diode Configuration :
3 Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
DE150
Technology :
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 5 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'