161CMQ035
Manufacturer Part Number:
161CMQ035
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
DIODE MODULE 35V 160A TO249AA
Manufacturer :
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
160A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 35 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-249AA
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-249AA
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 160 A