MF150C06F2
- Manufacturer Part Number:
- MF150C06F2
- Part of Description:
- Diodes - Bridge Rectifiers F2 15
- 150A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 mA @ 600 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- F2 Module
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- F2
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.6 V @ 150 A