FP1505R1-R15-R
- Manufacturer Part Number:
- FP1505R1-R15-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- FIXED IND 150NH 53A 0.47MOHM SMD
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 72A
- Current Rating (Amps) :
- 53 A
- DC Resistance (DCR) :
- 0.47mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.197" (5.00mm)
- Inductance :
- 150 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.579" L x 0.264" W (14.70mm x 6.70mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%