CD54HC4059F3A
- Manufacturer Part Number:
- CD54HC4059F3A
- Manufacturer/Brand:
- Harris Corporation
- Part of Description:
- PROGRAMMABLE DIVIDE-BY-N COUNTER
- Stock Condition:
- 252
- Manufacturer :
- Harris Corporation
- Product Category :
- Counters, Dividers
- Count Rate :
- 54 MHz
- Direction :
- Down
- Logic Type :
- Divide-by-N
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Bits per Element :
- 16
- Number of Elements :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 24-CDIP (0.600", 15.24mm)
- Product Status :
- Active
- Reset :
- Asynchronous
- Supplier Device Package :
- 24-CDIP
- Timing :
- Synchronous
- Trigger Type :
- Positive Edge
- Voltage - Supply :
- 2 V ~ 6 V