SD20-1R5-R
- Manufacturer Part Number:
- SD20-1R5-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- FIXED IND 1.5UH 2.88A 31.2 MOHM
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 2.15A
- Current Rating (Amps) :
- 2.88 A
- DC Resistance (DCR) :
- 31.2mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.079" (2.00mm)
- Inductance :
- 1.5 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%