MDD310-12N1
Manufacturer Part Number:
MDD310-12N1
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
DIODE MODULE 1.2KV 305A Y2-DCB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
305A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 mA @ 1200 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Y2-DCB
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Y2-DCB
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 600 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'