8250-121K-RC
- Manufacturer Part Number:
- 8250-121K-RC
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- IND4.17X11.43MM,120UH10%0.311A,N
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 95mA
- Current Rating (Amps) :
- 311 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 2.45Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 11.2MHz
- Height - Seated (Max) :
- Inductance :
- 120 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 790 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 65 @ 790kHz
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Tolerance :
- ±10%