BMR4511002/020
- Manufacturer Part Number:
- BMR4511002/020
- Manufacturer/Brand:
- Flex Power Modules
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 0.6-3.6V 144W
- Manufacturer :
- Flex Power Modules
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CSA, IEC, TUV, UL
- Control Features :
- Enable, Active Low
- Current - Output (Max) :
- 40A
- Efficiency :
- 94.7%
- Features :
- Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 120°C (With Derating)
- Package / Case :
- 16-SMD Module
- Power (Watts) :
- 144 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.21" L x 0.79" W x 0.32" H (30.9mm x 20.0mm x 8.2mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Non-Isolated PoL Module, Digital
- Voltage - Input (Max) :
- 14V
- Voltage - Input (Min) :
- 4.5V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 0.6 ~ 3.6V