SM090KD800G1
Manufacturer Part Number:
SM090KD800G1
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE RECTIFIER 800V 90A DOUBLE
Stock Condition:
17
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
100A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 800 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
T1
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 100 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA
    TVS DIODE 5VWM 17.5VC SOT23-6
    TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
    TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
    7V/12V TVS,PACKAGE SOT-23, TVS A