ASPI-0310FS-1R2N-T2
- Manufacturer Part Number:
- ASPI-0310FS-1R2N-T2
- Manufacturer/Brand:
- Abracon
- Part of Description:
- FIXED IND 1.2UH 2.1A 62 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Abracon
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.9A
- Current Rating (Amps) :
- 2.1 A
- DC Resistance (DCR) :
- 62mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.039" (1.00mm)
- Inductance :
- 1.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 120°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±30%