SSR21NH-05795
- Manufacturer Part Number:
- SSR21NH-05795
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CMC 79.5MH 500MA 2LN TH
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Common Mode Chokes
- Approval Agency :
- Current Rating (Max) :
- 500mA
- DC Resistance (DCR) (Max) :
- 1.2Ohm
- Features :
- Filter Type :
- Height (Max) :
- 0.571" (14.50mm)
- Impedance @ Frequency :
- Inductance @ Frequency :
- 79.5 mH @ 10 kHz
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Lines :
- 2
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 120°C
- Package / Case :
- Vertical, 4 PC Pin
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.906" L x 0.906" W (23.00mm x 23.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250V